Opony Vredestein Sportrac 5 195/65R15 91 H
Typ: opona letnia.
Klasa: średnia – najlepsza relacja osiągów do jakości wykonania.
Przeznaczenie: samochody osobowe klasy średniej i wyższej.
Bieżnik: asymetryczny - bieżnik składa się z dwóch części: zewnętrznej, która pozwala na dynamiczne pokonywanie zakrętów i wewnętrznej, która odprowadza wodę spod opony, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni.
Charakterystyka: Projekt tego modelu opony powstał we współpracy z włoskim biurem projektowym Giugiaro. Dzięki temu opona prezentuje sportowy, włoski design, które tworzą wycieniowana podstawa rowków, logo marki czy konstrukcja asymetrycznego bieżnika. W środkowych rowkach bieżnika osadzone są specjalne elementy konstrukcyjne, które zapewniają oponie dobrą elastyczność konieczną do osiągania niskich oporów toczenia i dobrej przyczepności. Dzięki takiej strukturze naprężenia równomiernie rozkładają się na całą powierzchnie bieżnika, co gwarantuje jednocześnie jego równe zużycie oraz doskonałą przyczepność na mokrej i suchej drodze. Zastosowana przy produkcji opony technologia Handling Tuned Sidewall (sztywny bark i mocny szkielet) zapewnia sportowe osiągi oraz najwyższą przyczepność. Umieszczone w strukturze opony cztery wzdłużne rowki doskonale odprowadzają wodę spod opony i chronią przed aquaplaningiem. Z kolei optymalnie rozłożone klocki bieżnika gwarantują bardzo dobre hamowanie na mokrej nawierzchni i niski hałas (na zewnątrz, jak i wewnątrz).
Producent: Vredestein to holenderska marka produkująca opony do wielu segmentów rynku, również do samochodów zabytkowych. W 2009 r. właścicielem marki została firma Apollo Tyres Ltd. Vredestein znany jest ze swojej współpracy z włoskim studiem projektowym Giorgietto Giugiaro. Produkty tworzące ofertę tej marki słyną z wysokich osiągów i oryginalnego wyglądu.
Opona Vredestein Sportrac 5 w rozmiarze 195/65R15 91 H , zgodnie z informacją podaną przez producenta, posiada następujące parametry jezdne:
Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.
-
Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.
-
Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.
-
Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fale to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).