gpw
Połącz się z naszym konsultantem
Zobacz godziny pracy infolinii »

Godziny pracy infolinii w najbliższych dniach

Sobota 20.04 8.00 - 16.00
Niedziela 21.04 10.00 - 18.00
Poniedziałek 22.04 8.00 - 20.00
Wtorek 23.04 8.00 - 20.00
Środa 24.04 8.00 - 20.00
Czwartek 25.04 8.00 - 20.00
Piątek 26.04 8.00 - 20.00

Opony do VW

Wybierz model VW
Marka VW

Volkswagen

Volkswagen to znana, niemiecka marka samochodów. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy „samochód ludu”. Historia tego koncernu sięga roku 1934. W tym czasie rozpoczęły się prace nad pierwszym modelem autorstwa Ferdinanda Porsche. Auto miało spełniać oczekiwania samego Adolfa Hitlera, a konkretnie miał być to średniej wielkości samochód na kieszeń przeciętnego Niemca. W ten sposób w 1941 roku powstał pierwszy Beetle, w Polsce znany, jako „Garbus”, pierwotnie nazwany KdF-wagen (Kraft durch Freude-wagen). Auto produkowano w kilku wersjach nadwoziowych; kabriolet, sedan oraz limuzyna. Łącznie z taśmy zjechało 630 sztuk. Niestety z powodu wydarzeń wojennych fabryka została zamknięta. Ponowna produkcja ruszyła w 1945 roku. Dopiero wtedy doszło do oficjalnego powstania marki Volkswagen oraz przemianowania modelu na Garbus. Samochód szybko stał się bardzo popularny w całej Europie. Warto dodać, że modele produkowane w latach 1945 – 1949 nie różniły się niczym od wcześniejszych KdFów.

Kolejnym sukcesem Volkswagena był model Transporter (produkowany od roku 1950), dzięki czemu firma wzmocniła swoją pozycję na rynku. W 1973 odbyła się premiera VW Passata. Niespełna rok później fabryka w Wolfsburgu zaprzestała produkować Garbusy. Jego następcą został Golf, dwa lata później dołączył do niego nieco mniejszy Polo. Ciekawostką jest fakt, że definitywne wycofano Garbusy z taśmy montażowej dopiero w 2003. Do tego czasu produkowała je fabryka w Meksyku. Wprowadzenie kolejnych typów aut cieszących się bardzo dużą popularnością ugruntowało pozycję marki na globalnym rynku. W 1992 Golf III został wybrany Samochodem Roku, a 14 listopada 2005 Volkswagen Passat zdobył drugie miejsce.

Wielka popularność i sentyment do pierwszego modelu VW, „Garbusa” sprawiły, że koncern postanowił wznowić jego produkcję. W grudniu 1997 w fabryce Volkswagen de Mexico S.A de C.V rozpoczęto seryjną produkcję Volkswagena New Beetle. Podobnie jak poprzednik, auto zdobyło ogromną popularność. Szczególnie entuzjastycznie przyjęto go w USA.

Gratką dla miłośników marki jest Wolfsburgu Autostadt, miasteczko koncernu Volkswagen, które powstało 31 maja 2000. Jest to ogromny zespół parkowo-muzealny ukazujący historię marki, a równocześnie fabryka, w której osobiście można odebrać zamówione auto, które garażowane jest w jednej z dwóch szklanych wież. W Wolfsburgu można również obejrzeć prototypy oraz limitowane edycje wielu modeli, między innymi wiklinowego lub szklanego Garbusa.

Dziś Volkswagen jest trzecim producentem aut silnikowych na świecie. Głównym udziałowcem jest firma Dr. Ing. h. c. Ferry Porsche AG, która posiada 50,76% własności. W skład koncernu wchodzą takie marki jak Seat, Audi, Škoda, Lamborghini, Bentley i Bugatti. Obecnie najważniejsze modele produkowane przez Volkswagena to Caddy, Crafter, Eos, Golf, Golf Plus, Jetta, New Beetle, Passat, Passat CC, Phaeton, Polo, Scirocco, Sharan, Tiguan, Touareg, Touran, Transporter, Multivan.

Volkswagen współpracuje z wieloma producentami ogumienia. Producenci opon, tacy jak Yokohama, Michelin, Kumho, Hankook, Bridgestone, Continental, Goodyear, Pirelli, dostarczają opony na pierwsze wyposażenie do niemal wszystkich modeli koncernu VW.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisów zawartych w Zasadach korzystania z serwisu oraz Polityce prywatności.