Opony Barum Brillantis 165/70R14 85 T XL
Barum Brillantis to letnia opona klasy ekonomicznej przeznaczona do samochodów kompaktowych średniej klasy. Model charakteryzuje się długą żywotnością, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w codziennej eksploatacji. Rzeźba bieżnika zapewnia odpowiednią ochronę przed aquaplaningiem, dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania niezależnie od warunków atmosferycznych. Jej dodatkowym atutem jest atrakcyjna, niska cena.
Opona Barum Brillantis to poprawiona wersja modelu Brillant. Aby uzyskać lepsze parametry trakcyjne, konstruktorzy wprowadzili szereg innowacji. Jedną z nich jest system Barum Belt Contour opracowana na bazie rozwiązań stosowanych przez koncern Continental. BBC polega na użyciu szerszego i bardziej płaskiego bieżnika, który gwarantuje lepsze przyleganie, jednolite rozłożenie nacisków oraz równomierne zużywanie się bieżnika. Dzięki temu opona gwarantuje długie przebiegi oraz bardziej stabilną jazdę. Dodatkowo konstrukcja umożliwia odpowiedni nacisk czoła bieżnika na podłoże, co zmniejsza ryzyko powstawania odkształceń. Na krawędziach opony umieszczono dużą ilość sztywnych klocków o ostrych krawędziach, które dokładnie przenoszą moc na podłoże, gwarantują dynamiczne przyśpieszenie oraz szybką reakcję na hamowanie. Kanał centralny oraz dwa wewnętrzne rowki z poprzecznymi nacięciami lamelkowymi umożliwiają lepsze odprowadzanie wody z powierzchni styku z droga na boki oraz chronią przed poślizgiem hydrodynamicznym.
Barum to firma z ponad 70-letnim doświadczeniem w tworzeniu opon, która jest częścią koncernu Continental. Modele tej marki charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz wyjątkowymi parametrami trakcyjnymi. Projektowane są pod kątem środkowoeuropejskich warunków atmosferycznych.
- Continental Opony Polska Sp. z o.o. gwarantuje że wszystkie nowe opony dostarczone i oznakowane nazwą firmy Continental lub innym chronionym znakiem należącym do koncernu Continental wraz z zakodowanym nr DOT i/lub nr seryjnym są wolne od wad w okresie gwarancyjnym, o którym mowa w pkt. 2 pkt .6 i mogą być użytkowane w celach do jakich są przeznaczone.
- Bieg okresu gwarancyjnego w każdym przypadku nie może zakończyć się później niż z upływem 60-ciu miesięcy od daty produkcji oznakowanej z boku opony w numerze DOT lub w numerze seryjnym.
- Ewentualne reklamacje winy być zgłaszane poprzez dostarczenie kwestionowanych opon do jednego z upoważnionych przez COP Punktów Obsługi Gwarancyjnej. Data postawienia opon do dyspozycji Punktu Obsługi Gwarancyjnej jest równoznaczna z datą rozpoczęcia procedury reklamacyjnej.
- Reklamacja będzie rozpatrzona w oparciu o wyniki badania kwestionowanej opony i przedstawionych dokumentów.
- COP załatwi reklamacje na wadliwe opony według własnego uznania tj.:
- dostarczy opony bez wad lub udzieli odpowiedniej ulgi na zakup nowych opon
- zwróci odpowiednią część ceny według obowiązującego w dniu przyjęcia reklamacji zalecanego cennika COP lub w uzasadnionych przypadkach całość ceny kupna.
- Okres gwarancji trwa od daty zakupu nowej opony lub nowego samochodu udokumentowanej odpowiednim dowodem zakupu do czasu gdy bieżnik w oponie stanie się płytszy niż 1,6 mm lub osiągnie miejsce oznaczone TWI Za wyjątkiem przypadków o których mowa poniżej w pkt.7, rekompensatę z tytułu gwarancji przyznaje się do wysokości ograniczonej poprzez odliczenie wartości zużycia reklamowanej opony przy czym zużycie to oblicza się według następującego wzoru:
A = (1 - (B - 1,6mm(TW1) / C - 1,6mm(TW1))) * 100%
A - procentowy wskaźnik zużycia opony który zaokrągla się do pięciu procent
B - średnia głębokość bieżnika zmierzona w trzech punktach i wyrażona w milimetrach
C - głębokość bieżnika nowej opony wyrażona w milimetrach
- Konsumentom w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z 30.05.1995r. w sprawie szczegółowych warunków zawierania l wykonywania umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem konsumentów (Dz.U. nr64 poz.328) przyznaje się w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu nowej opony lub nowego samochodu o ile nie upłynął jeszcze okres gwarancyjny ustalony według postanowień pkt.2 i pkt.6 - rekompensatę za wadliwą oponę w wysokości 100% ceny.
- Na wniosek reklamującego COP zrekompensuje kupno dętki i/lub ochraniacza, jeżeli ich uszkodzenie nastąpi w wyniku wady opony.
- COP nie odpowiada za uszkodzenia wynikające z:
- nieprawidłowego przechowywania opon
- założenia opony na obręcz o nieodpowiednim rozmiarze lub typie, bądź na obręcz, która jest uszkodzona i/lub skorodowana
- użycia nieprawidłowego wymiaru dętki lub zaworu, używania opony niezgodnie z jej przeznaczeniem lub parametrami technicznymi
- uszkodzenia opony w związku z nieprawidłowym montażem lub demontażem
- przedwczesnego lub nieregularnego zużycia spowodowanego złym stanem technicznym pojazdu (niewyważenie, uszkodzone hamulce, zawieszenie itp.)
- eksploatacji opon z nieodpowiednim ciśnieniem wewnętrznym w porównaniu ze specyfikacją podaną w instrukcji obsługi i/lub ze specyfikacją techniczną producenta opon
- mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia opon, sportowej eksploatacji opon (wyścigi, rajdy)
- uszkodzenia opony w związku z wystąpieniem innych okoliczności (pożar, wypadek, przegrzanie, siła wyższa, itp.)
- używania opon poniżej dopuszczalnej głębokości bieżnika
- naprawiania opony (wulkanizacja) poza producentem
- przeciążanie pojazdu
- COP nie pokrywa odszkodowania za straty czasu i niewygody wynikające z przestoju pojazdu oraz inne szkody będące następstwem wady opony.
- Nie podlega reklamacji opona, która nie posiada numeru DOT l/lub numeru seryjnego.
Testy i opinie użytkowników
Ocena użytkownika ploos:
3,0





Na początku z opon byłem bardzo zadowolony, jednak szybko się przekonałem, ze nadają się tylko na suchą nawierzchnię, na mokrej trzymają źle. Przy przekładce z zimowych na letnie jedna opona wybuchła na maszynie u wulkanizatora! Rozerwało ją od strony stopki. Gwarancji oczywiście producent nie uwzględnił, tłumacząc, że wina leży po stronie wulkanizatora (moim zdaniem bzdura... byłem przy wymianie, widziałem, że wulkanizator wszystko zrobił ok. Zresztą nie było widać na oponie uszkodzenia od maszyny, a z ciśnieniem też nie przesadził. No cóż, kupiłem nową. Rzeczoznawca dodał od siebie jedną fajną opinie: "Opony te wymagają specjalnej ostrożności przy zakładaniu". Teraz po 30 tys. opony nadają się na smietnik, mimo, ze bieżnika jest jeszcze sporo. Trzepie kierownicą, na jednej z opon pojawiło się z boku wybrzuszenie, wyglądające tak, jakby i tą oponę miało rozerwać. Serdecznie zatem tych opon nie polecam! Barumy nauczyły mnie jednego, że nigdy nie należy na oponach oszczędzać... nie warto!
Ocena użytkownika Rafał, Poznań:
4,0





Dobra opona do samochodów segmentu B. Można stosować także do samochodów kompaktowych w podstawowych wersjach silnikowych. Przy normalnej, płynnej jeździe zachowany jest margines bezpieczeństwa. Nie polecam kierowcom o sportowym zacięciu, którzy wymagaja od opony do normalnej jazdy parametrów opony dwa-trzy razy droższej. Dziwię się, że są osoby, które stosują tę oponę do samochodów większych i/lub o większych mocach, wymagają one opony o wyższym indeksie prędkości! Zdębiałem, gdy przeczytałem, że opony o indeksie T (190 km/h) użyto w Vectrze V6, która osiąga chyba 235 km/h. Jestem pewien, że Opel zaleca oponę co najmniej o indeksie V (240 km/h) lub prawdopodobnie W (270 km/h). Trzeba stosować opony o indeksach zalecanych przez producenta nawet jeśli predkość maksymalna samochodu wskazuje, że można zastosować niższy indeks!!! W przeciwnym razie nic dziwnego, że samochód "pływa" w czasie jazdy z dużą prędkością.